I. Elméleti ismeretek:

  Bevezető
  ZAJ!
  A digitális hangrekonstrukció
  Hangfelvételi manipuláció
     Mesterséges beszédhang
     Hangutánzás
  Hangazonosítás

II. Szolgáltatások:

  Hanghordozó fizikai rekonstrukciója
  Hangrestaurálás, minőségjavítás
  Jegyzőkönyv készítés
  Hangazonosítás
  Bizalmas információkezelés


III. Linkek

 

 

 

 

ZAJ!

 

Hangfelvételek objektív hangtechnikai vizsgálatát megnehezítő elsődleges probléma az alapzaj. Az alapzaj eredete kettős: egyrészt a gyenge átviteli jellemzőkkel rendelkező hangrögzítő eszköz termeli, azaz a hangfelvételi technológia következménye, melyet szalagzajnak nevezünk. Másrészt a hangfelvételkészítés akusztikai környezetéből származó zajok (pl. utcazaj, gépzaj), azaz természetes eredetű zajok.

Az erős alapzaj korlátozza, sőt akár teljességgel lehetetlenné teheti a beszéd objektív érthetőségét.

A modern digitális technika megjelenéséig a zajos felvételek kriminalisztikai vizsgálata igen behatárolt volt. A rendelkezésre álló analóg hangfrekvenciás szűrők (EQ) segítségével valamelyest javítani lehetett a felvételek minőségén, érthetőségén, azonban a beavatkozás következtében a hasznos, valójában épp a vizsgálni kívánt hangjeltartomány (spektrum) is többnyire súlyosan deformálódott.

Az analóg technikával nem lehetett a zajt és a hasznos hangfelvételi spektrumot megfelelően szétválasztani.

A digitális, informatikai alapú eszközök gyors fejlődésének köszönhetően széleskörű vizsgálati lehetőségek nyíltak meg, lehetővé vált a digitális hangrekonstrukció.

A digitális hangrestaurálás, hangrekonstrukció fiatal tudományág. A fejlődést látva nyilvánvaló, hogy egy igen gyors fejlődési folyamat kezdeti szakaszát éljük. Szinte évről évre jobb és jobb eredményeket felmutató eszközök, algoritmusok jelennek meg. Segítségükkel úgy lehet csökkenteni, akár eltávolítani a hangfelvételi zavarokat, hogy a hasznos hanginformáció nem sérül, megteremtve az objektív hangszakértői vizsgálatok lehetőségét.

 

 

 

 
ugrás a lap tetejére